Kompleksowy proces rewitalizacji Puław - opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Puławy do roku 2020 z perspektywą do 2030r.
Władze województwa lubelskiego rozstrzygnęły konkurs dla samorządów na przygotowanie Programów Rewitalizacji. Unijne pieniądze trafią do 38 gmin. Łącznie gminy pozyskają w sumie ponad 5 mln złotych
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego
Pomoc Techniczna 2014-2020
Okres realizacji: od 20.11.2015r. do 28.04.2017r.
Wysokość dofinansowania: 110.736,45 PLN (90%)
Wkład własny: 12.304,05 PLN (10%)
Całkowita wartość projektu: 123.040,50 PLN
Miasto Puławy z dotacją na przygotowanie Programu Rewitalizacji
Władze województwa lubelskiego rozstrzygnęły konkurs dla samorządów na przygotowanie Programów Rewitalizacji. Unijne pieniądze trafią do 38 gmin. Łącznie gminy pozyskają w sumie ponad 5 mln zł. Teraz samorządy, w tym Miasto Puławy opracują Programy Rewitalizacji. Bez tego dokumentu nie mogłyby starać się o fundusze europejskie na przedsięwzięcia rewitalizacyjne w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020.
Po dotację w konkursie
Konkurs był elementem unijnego projektu, współfinansowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Wystartowały
w nim gminy miejskie i wiejsko-miejskie. Władze województwa ogłosiły dwie edycje konkursu. Do obu wpłynęło łącznie 45 wniosków. Ostatecznie, po ocenie najwięcej punktów uzyskały wnioski: Puław i Frampola - po 113 (I edycja konkursu) oraz Radzynia Podlaskiego - 94 (II edycja konkursu). Na liście dofinansowanych znalazły się również m.in. Biała Podlaska, Chełm, Zamość, Biłgoraj, Świdnik, Kraśnik, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw, Włodawa, Lublin, Hrubieszów i Opole Lubelskie.
Bez programu rewitalizacji ani rusz po fundusze
Otrzymane środki umożliwią Miastu Puławy przygotowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji do roku 2020
z perspektywą do 2030r. Posiadanie tego dokumentu jest niezbędne w momencie, gdy Puławy zdecydują się na złożenie wniosku o fundusze europejskie na realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych, m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Miasto Puławy opracuje Program Rewitalizacji w oparciu
o wytyczne Ministerstwa Rozwoju i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
Fundusze pozyskane w ramach powyższego konkursu zostaną przeznaczone m.in. na:
-
opłacenie ekspertów, którzy pomogą w jego opracowaniu,
-
przeprowadzenie badań pogłębionych,
-
aktualizację diagnozy miasta i obszarów rewitalizacji,
-
promocję prowadzonych działań,
-
organizację konsultacji społecznych.
Nowe spojrzenie na odnowienie zaniedbanych części miast
Rewitalizacja jest jednym z kluczowych obszarów wspieranych z funduszy europejskich w latach 2014-2020. Kojarzy się głównie z odnowionymi centrami miast i parkami oraz wyremontowanymi budynkami instytucji kultury.
Dzisiejsze podejście do rewitalizacji jest jednak znacznie szersze. Remont lub modernizacja przestrzeni publicznych będą tylko jednymi z elementów przyszłych projektów rewitalizacyjnych. Równie ważna jest pomoc dla mieszkańców najbardziej zdegradowanych obszarów miejskich. To tam najczęściej kumulują się negatywne zjawiska społeczne: alkoholizm, przestępczość, czy wysokie bezrobocie. I właśnie aby otrzymać środki unijne na wsparcie tych kryzysowych obszarów, Puławy muszą posiadać Lokalny Program Rewitalizacji.