Współpraca Miasta Puławy z Douai

Douai-8.jpg
Foto: Zasoby UM Puławy, Douai-8.jpg

Douai to 43-tysięczne miasto, położone nad rzeką Scarpe, w historycznej francuskiej prowincji Flandrii. Znane jest dzięki wspaniałym, odrestaurowanym zabytkom, wśród których można wymienić gotycką dzwonnicę, XVIII-wieczny kościół św. Piotra, Pałac Sprawiedliwości oraz budynek, w którym obecnie mieści się siedziba władz miejskich.

Douai to również ważny ośrodek przemysłowy – funkcjonują tam zakłady chemiczne i motoryzacyjne. Wśród mieszkańców Douai jest wiele osób polskiego pochodzenia. Polacy osiedlali się w tym francuskim miasteczku w okresie międzywojennym, znajdując zatrudnienie w okolicznych kopalniach.

Współpraca z Miastem Puławy


Douai to pierwsze miasto, z którym Puławy nawiązały współpracę partnerską. Historia kontaktów Puław i Douai sięga 1990 roku, zaś uchwałę o współpracy Rada Miasta Puławy podjęła 14 marca 1996 roku. Współpraca z Douai jest najbardziej owocna na niwie kultury. Już w 1992 roku kontakty nawiązały Zespół „Polonia-Douai” oraz puławski Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”. Od tego czasu trwa również współpraca fotografików z obu miast.

W 1993 roku po raz pierwszy doszło do wymiany grup młodzieżowych z Puław i Douai (Liceum im. Corota w Douai i Liceum im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach). Władze Douai ufundowały też staż dla pracownika zieleni miejskiej oraz grupy słuchaczek puławskiego Medycznego Studium Zawodowego. Stałą pozycją współpracy jest udział Puław w organizowanych co dwa lata w Douai Targach Stowarzyszeń EUROFORUM.

W 2004 roku odbyła się ceremonia zbliźniaczenia miast partnerskich, formalnie podnosząca współpracę Puław i Douai na wyższy poziom.

Aktualnie we współpracy partnerskiej uczestniczy młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach, szpital miejski, nieformalna grupa turystyczna, tzw. „Puławy-marché”, oraz architekt-fotograf dokumentujący zabytki Puław i Douai.

Z propozycją współpracy zwrócił się również klub genealogiczny ‘Centre d’études généalogiques du Douaisis’, którego członkowie szukają w Polsce swoich przodków. Przy Urzędzie Miasta Puławy funkcjonuje grupa inicjatywna Puławy-Douai. Celem jej działalności jest jak najszersze informowanie społeczności Puław o współpracy z francuskim partnerem i zachęcanie do niej mieszkańców, towarzystw, szkół
i organizacji.