Zagospodarowanie Skweru Niepodległości w Puławach

Alejka na Skwerze Niepodległości w Puławach
Alejka na Skwerze Niepodległości w Puławach

Rozpoczyna się jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji: Zagospodarowanie Skweru Niepodległości w Puławach. 25 czerwca plac budowy został przekazany wykonawcy.

Inwestycję zrealizuje firma Garden Designers Sp. z o.o za kwotę 2.455.740,53 zł. Prace zrealizujemy dzięki skutecznie pozyskanym środkom z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 2.378.981 zł.

 

W ramach przebudowy powstaną:

  • dwie dodatkowe „alejki” w miejscach istniejących przedeptów (przedłużenie dojścia od chodnika leżącego wzdłuż al. Małej do „alejki” skweru w pobliżu placu zabaw oraz „alejka” od peronu przystanku MZK w stronę al. Królewskiej)
  • dodatkowe nasadzenia z krzewów liściastych i iglastych, bylin i pnączy (łącznie ok. 23017 szt.) wraz z założeniem łąki kwietnej,
  • przebudowany zostanie plac zabaw dla dzieci na terenie Skweru Niepodległości (wymiana nawierzchni, wymiana i rozbudowa urządzeń do zabawy, zmienione zostaną dojścia do placu, powstaną m.in. dwie trampoliny, ptasie gniazdo, autobus i stacja paliw.
  • przebudujemy nawierzchnię na terenie Skweru Niepodległości: wymienimy wierzchnią warstwę mineralnej na terenie całego skweru z miejscową regulacją i korektą wysokościową obrzeży granitowych ułożonych w dwóch rzędach, miejscowo wymienimy konstrukcję nawierzchni z wyniesieniem obrzeży granitowych ponad tereny zielone, wyregulujemy wysokość przyległych do alejek dróg dla pieszych zlokalizowanych w al. Małej i al. Królewskiej.

 

Rocznie ze Skweru Niepodległości korzysta ok. 100 tys. osób. Spędzają tu czas mieszkańcy i turyści, którzy odwiedzając nasze miasto i region zatrzymują się w tym miejscu korzystając z usług informacji turystycznej, dostępnych miejsc parkingowych itp. Planowane prace w tym miejscu są pożądane z uwagi na konieczność utrzymania należytego stanu tej przestrzeni, która wraz z Zespołem Rezydencyjnym Książąt Czartoryskich stanowi Pomnik Historii. Już samo objęcie tego miejsca prawną ochroną oraz uznanie go za Pomnik Historii świadczy o jego wadze oraz ponadregionalnym oddziaływaniu.