Wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie kultury 2024

Laureatki nagrody Puławski Talent tańczą tango na scenie POK
Laureatki nagrody Puławski Talent tańczą tango na scenie POK

Wczoraj w POK „Dom Chemika” odbyła się najważniejsza dla puławskiej kultury uroczystość wręczenia nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta Puławy w kategorii Puławski Talent otrzymali:

 1. Tomasz Maraszkiewicz i Julia Łukanowska - para taneczna Zespołu Pieśni i Tańca ,,Powiśle’’, prowadzona przez instruktora Konrada Grabowskiego. Biorą udział w ogólnopolskich konkursach i turniejach tańca, w których zajmują czołowe miejsca. W minionym roku zdobyli 8 nagród w finałach na turniejach o randze ogólnopolskiej, w tym I miejsce na VII Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich „Śląski Diament” w Katowicach.
 2. Jakub Rogala - uczestnik zajęć wokalnych, prowadzonych w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika’’ pod kierunkiem Zbigniewa Jonaka. W minionym roku zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień, w tym cztery nagrody Grand Prix – w 23. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów i Zespołów Wokalnych w Lublinie, w X Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Gdynia OPEN, w XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Kwietnik” w Kutnie, oraz w 34. Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy in. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina w Kielcach a także „Złoty Aplauz” na 43. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Swoimi występami uświetnia wiele miejskich uroczystości, współpracując m.in. z Puławską Orkiestrą Dętą i Zespołem Baletowym „Etiuda”, a rezultaty tej współpracy mogliśmy podziwiać podczas koncertów w ciągu ostatniego roku.
 3. Weronika Kubiś - wokalistka Puławskiego Ośrodka Kultury ,,Dom Chemika'', w którym od 2019 roku jest podopieczną instruktora Zbigniewa Jonaka. W ostatnim roku solo i w duetach zdobyła 7 nagród i wyróżnień, w tym Srebrnego Śpiewającego Słowika na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Rykach i I miejsce za duet z Jakubem Rogalą na XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Kwietnik” w Kutnie. Wokalistka często włącza się w działania charytatywne i kulturalne organizowane przez POK ,,Dom Chemika”. Współpracuje z Puławską Orkiestrą Dętą, Zespołem Baletowym „Etiuda” i Teatrem SPUT².
 4. Julia Pszczoła - wokalistka z Puławskiego Ośrodka Kultury ,,Dom Chemika'', również podopieczna Zbigniewa Jonaka. Bierze udział w licznych konkursach o randze ogólnopolskiej i regionalnej otrzymując liczne nagrody i wyróżnienia. Chociaż rozpoczęła już studia nadal można liczyć na jej obecność nie tylko podczas konkursów – jako reprezentantki POK „Dom Chemika” i Puław, ale również podczas imprez i uroczystości na terenie naszego miasta.
 5. Natalia Kosmowska - wokalistka na swoim koncie ma wiele sukcesów muzycznych. W ostatnim czasie brała udział w konkursach o randze międzynarodowej, ogólnopolskiej i wojewódzkiej zdobywając kilkanaście nagród i wyróżnień. Wielokrotnie promowała również nasze miasto w Radiu Lublin, TVP3 oraz TVP. Od wielu lat jest wspaniałym ambasadorem naszego miasta. Chętnie uczestniczy w koncertach charytatywnych, promuje nasze miasto biorąc udział w uroczystościach i imprezach w całym regionie.
 6. Magdalena Nowak - od siódmego roku życia uczęszczała na zajęcia zespołu „Music Club 2”, gdzie rozwijała swój talent wokalny. W 2023 r. zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Otrzymała stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie muzyka oraz jest stypendystką w ramach ogólnopolskiego programu stypendialnego Fundacji Świętego Mikołaja w roku szkolnym 2023/2024 za aktywność społeczno-kulturalną i działalność artystyczną.
 7. Leon Surdacki - Uczy się gry na fortepianie pod kierunkiem Pana Rafała Maciąga. W 2023 r. zdobył wiele prestiżowych nagród podczas konkursów pianistycznych, reprezentując Puławy i puławską szkołę muzyczną. Otrzymał m.in. tytuł „Złotego wirtuoza” oraz wyróżnienie za wykonanie utworu Witolda Lutosławskiego podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Młody Wirtuoz” w Sanoku. Jest stypendystą Marszałka Województwa Lubelskiego.
 8. Szymon Kania - uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach. Jest stypendystą Marszałka Województwa Lubelskiego. W roku 2023 zdobył wiele prestiżowych nagród w konkursach pianistycznych (międzyszkolnych, ogólnopolskich i międzynarodowych), podczas których reprezentował puławską szkołę muzyczną. M. in. zdobył I miejsce i Grand Prix podczas konkursu pianistycznego „Młody Pianista” w Tomaszowie Lubelskim.
 9. Iga Skoczek - od 6. roku życia uczęszcza na zajęcia Zespołu Baletowego „Etiuda”. Taniec jest dla niej sposobem wyrażenia siebie i swoich emocji. W 2023 r. zdobyła liczne nagrody w konkursach – w tańcu zespołowym i solowym. Wyróżnia się pracowitością, kreatywnością, zaangażowaniem i niezwykłym talentem. Jako uczennica ZSO nr 1 w Puławach swoimi umiejętnościami wspiera zespół KENSINGERS wcielając się w rolę tancerki i choreografki.
 10. Hanna Kogut - uczy się gry na fortepianie pod kierunkiem Pana Rafała Maciąga. W 2023 r. zdobyła prestiżowe nagrody podczas konkursów pianistycznych, reprezentując Puławy i puławską szkołę muzyczną. W swoim dorobku posiada sukcesy na konkursach rekomendowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 11. Antoni Kuś - swoją przygodę ze śpiewem rozpoczął w Puławskim Ognisku Muzycznym. Obecnie uczy się w Lublinie pod kierunkiem Krystyny Cugowskiej. Ten młody, utalentowany wokalista chętnie włącza się w działania charytatywne i kulturalne organizowane przez różne podmioty na terenie naszego miasta oraz Lublina. Próbuje swoich sił w ogólnopolskich konkursach wokalnych, dzisiaj także mieliśmy okazję go usłyszeć.
 12. Aleksandra Osiak - od najmłodszych lat związana jest ze sceną – już jako uczennica Szkoły Podstawowej w Gołębiu śpiewała w zespole wokalnym „Aplauz”. Obecnie pracuje w Studiu Żywego Słowa działającym w POK „Dom Chemika”, prowadzonym przez Annę Magdalenę Filipiak. W 2023 r. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia podczas wojewódzkich,  międzywojewódzkich i ogólnopolskich konkursów, m.in. dwa pierwsze miejsca w  dwóch rożnych kategoriach podczas XXIV Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej.
 13. Aleksandra Maria Woch - od wielu lat interesuje się fotografią. Swój warsztat doskonaliła w Młodzieżowym Domu Kultury pod kierunkiem Daniela Mroza. Tematyką jej prac jest głównie otaczający świat – przyroda i architektura. Bliska jest jej również tematyka reportażowa i portrety. Prace jej autorstwa publikowane były w lokalnych mediach i w Internecie. Były też doceniane przez jurorów w ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Fotografie jej autorstwa można było oglądać na zbiorowych oraz indywidualnych wystawach wystawach m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach. Jest członkiem Fundacji „Lubelska Formacja Artystyczna”. To jedyny „puławski talent”, który nie wystąpił podczas dzisiejszego koncertu, ale jej fotografie możecie Państwo zobaczyć obok wejścia na salę widowiskową. Jest to część wystawy „Abstrakcja uliczna”.
 14. Agata Koletka - Od 2010 r. należy do Zespołu Baletowego „Etiuda”. Dzięki długoletniemu zaangażowaniu w pracę zespołu może pochwalić się wieloma osiągnięciami. W 2023 r. razem z zespołem otrzymała m.in. wyróżnienie na XXIII Wojewódzkim Festiwalu Form Tanecznych. Brała udział w widowiskach plenerowych, przedstawieniach, spektaklach i recitalach, nie tylko jako tancerka, ale również jako choreografka. Jest osobą bardzo pracowitą i kreatywną,  o wyjątkowym talencie. W wielu programach tanecznych Zespołu Baletowego „Etiuda” tańczy bardzo wymagające, solowe partie.
 15. Natalia Matras - swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 7 lat od tańca nowoczesnego. Od ośmiu lat jest tancerką Zespołu Baletowego „Etiuda”. W roku 2023  wraz z zespołem zdobyła liczne nagrody m.in. trzecie miejsce na V Andrzejkowym Konkursie Tańca w Zwoleniu, wyróżnienie w Wojewódzkim Festiwalu Współczesnych Form Tanecznych oraz pierwsze i drugie miejsce na XXVII Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Lipsku. Należy również do zespołu Teatru SPUT2 – w ubiegłym roku zagrała role w trzech przedstawieniach.
 16. Natalia Kawala - bierze udział we wszystkich działaniach zespołu Teatru SPUT² działającego w POK „Dom Chemika” pod kierunkiem p. Katarzyny Grudzień. Niektóre z tych działań wymyśliła sama lub je skutecznie zainicjowała. Jest urodzoną aktywistką. Bierze udział w budowaniu marki POK „Dom Chemika” i naszego miasta angażując się w imprezy wymagające wsparcia wolontariuszy. Jest inicjatorką działań grupy animatorów i kuglarzy Teatru SPUT2, jako jedna z pierwszych odważyła się na podjęcie wyzwania z rekwizytami ogniowymi i zachęciła do tego resztę grupy. Z grupą Fire not Fire wzięła udział w projekcie artystycznym w ramach programu OPEN CALL Przestrzenie Sztuki Teatr 2023 we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie.
 17. Luiza Mazurek - już jako siedmiolatka wygrywała liczne konkursy recytatorskie. Swoją przygodę z teatrem rozpoczęła w Teatrze Lalek Muchomor, by kontynuować ją w Teatrze SPUT². Doskonaliła swój talent na licznych warsztatach pod okiem znanych aktorów i autorytetów w dziedzinie recytacji. W 2023 r. została laureatką wielu konkursów recytatorskich o szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. M.in. otrzymała I nagrodę w XXVIII Międzynarodowym Konkursie Digi Talenty w kategorii recytacja midi.

 

Doroczne nagrody otrzymali:

 1. Anna Magdalena Filipiak - rok 2023 był wyjątkowo pracowity i owocny, o czym mogą świadczyć liczne nagrody w konkursach recytatorskich jej podopiecznych, jak i również premiery teatralne, spektakle, warsztaty teatralne, spotkania autorskie, publikacje literackie czy projekty muzyczne. Do najważniejszych projektów należą: koncert poezji śpiewanej „Męskie twarze” (na którym artystka zaprezentowała m.in. autorskie teksty piosenek), nagranie singla i teledysku do piosenki „Męskie twarze”, który był prezentowany w TVP Lublin, wyróżnienie za wiersz „Nad Brdą” w XIII Międzynarodowym Konkursie Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa św. Macieja Apostoła, a także publikacje utworów w licznych antologiach poezji.
 2. Katarzyna Nowak - w 2023 r. podjęła liczne działania dla unowocześnienia oferty POK „Dom Chemika”. Do najważniejszych należą: organizacja  wizyty studyjnej dla ośrodków kultury z całej Polski, pozyskanie środków na cyfrową pracownię artystyczną w POK „Dom Chemika” jako bazy do prowadzenia innowacyjnej edukacji kulturalnej dostosowanej do współczesnych potrzeb i oczekiwań odbiorców, prezentacja projektu ART.LAB – cyfrowe formy ekspresji na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, współpraca merytoryczna przy projekcie MINI-Pakt – pracownie aktywnego korzystania z technologii. Wszystkie te projekty wymagały wielkiego zaangażowania i poświęcenia dodatkowego czasu, aby mogły w pełni zaistnieć jako nowoczesna oferta ośrodka kultury.
 3. Michał Matras - od 35 lat instruktor wokalny w POK „Dom Chemika”. Autor muzyki do ponad 100 utworów poetyckich i spektakli teatralnych. Rok 2023 był dla niego bardzo pracowitym czasem –  liczne występy solistów i koncerty zespołu STARsi, pracochłonny i wymagający projekt muzyczny realizowany z Anną Magdaleną Filipiak pt. „Męskie twarze”, sentymentalny koncert Pauliny Sykut-Jeżyny czy wreszcie koncert młodych wokalistek uczęszczających na zajęcia wokalne pt. „Supermenka”. Instruktor pracuje z artystami amatorami należących do różnych pokoleń, podejmując wiele różnorodnych,  muzycznych wyzwań, a efekty jego pracy można oglądać na scenie POK „Dom Chemika”.
 4. Katarzyna Żaczek - pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Ciekawi świata” – realizowanego w Bibliotece Miejskiej w Puławach, a dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturalnego. „Ciekawi świata” to cykl działań o charakterze podróżniczym i reportażowym, którego celem było podkreślenie książki jako rzetelnego i podstawowego źródła wiedzy o świecie. Adresatami działań były dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. W ramach projektu odbyły się warsztaty, spotkania autorskie i podróżnicze, konkurs plastyczny i wykład. Program cieszył się ogromną popularnością wśród czytelników – w 22 spotkaniach wzięło udział 1730 osób.
 5. Beata Kryczka-Tarka - nauczycielka języka angielskiego i wicedyrektorka w Szkole Podstawowej nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach. Dzięki jej zaangażowaniu Szkoła Podstawowa nr 11, jako jedyna z terenu Miasta Puławy, nieprzerwanie od 2003 r. podejmuje inicjatywy kulturalno-edukacyjne na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Puław. Jest koordynatorem w licznych projektach unijnych: Socrates Comenius, eTwinning, POWERSE, Erasmus, Erasmus+, Polsko Ukraińskiej Radzie Wymiany Młodzieży, Polsko Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży, Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, wymianach kulturalno-sportowych z miastami partnerskimi Puław. Koordynowane przez nią projekty otrzymały liczne nagrody. W 2003 r. obchodziła jubileusz 20-lecia  pracy w obszarze projektów edukacyjno-kulturalnych.
 6. Aneta Kuś - puławianka, od wielu lat związana z telewizją i filmem. Brała udział w licznych produkcjach serialowych i paradokumentalnych. Współorganizatorka premier filmowych takich jak: Złoty kłos, PITBULL, Rey, Żyć nie umierać czy Maria Skłodowska Curie. Chętnie wspiera różnego rodzaju akcje charytatywne i promocyjne.
 7. Szkoła Podstawowa nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach - od 2003 r. podejmuje inicjatywy kulturalno-edukacyjne w projektach we współpracy z ponad dwudziestoma krajami – m.in. Szwecją, Danią, Hiszpanią, Niemcami, Włochami, Grecją, Walią, Anglia, Francją, Litwą czy Maltą. W ramach projektów powstały liczne innowacje pedagogiczne w zakresie nauczania plastyki, muzyki, języków obcych czy kodowania, warsztaty dla nauczycieli, konkursy o różnorodnych zasięgach, książki kucharskie z tradycyjnymi polskimi potrawami, z bajkami, baśniami i legendami, audiobook „Baśnie i legendy polskie” a także film pt. „Przepis na udany dialog międzykulturowy”. W zeszłym roku Szkoła obchodziła 20-lecie działalności w obszarze projektów międzynarodowych.
 8. Stowarzyszenie „Rodzina” - od początku funkcjonowania wyróżnia się spośród innych puławskich organizacji pozarządowych aktywnością w podejmowaniu działań na wielu płaszczyznach: społecznej, kulturalnej, religijnej i sportowej. Prowadzone przez stowarzyszenie inicjatywy na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnego Puław. W tym miejscu wymienić należy organizację Międzynarodowych Warsztatów Gospel, obchody Dni Papieskich, „Orszak Trzech Króli”, Turniej Dzikich Drużyn czy Wyścig po kremówki. Stowarzyszenie udziela również pomocy i wsparcia najbardziej potrzebującym, m.in. seniorom, dzieciom i młodzieży przeżywającym trudności oraz rodzinom z Ukrainy. Zawsze chętnie wpiera akcje charytatywne i każdą aktywność niosącą dobro dla drugiego człowieka. W zeszłym roku stowarzyszenie obchodziło 15-lecie działalności.

 

W tym roku Prezydent Miasta przyznał 5 nagród za całokształt twórczości:

 1. Barbara Jemioł - członkini Klubu Twórców Ludowych od 2017 r. Jest wyjątkowo aktywną twórczynią, z ogromnym zaangażowaniem zdobywa kolejne umiejętności związane z twórczością ludową i rękodziełem i jest bardzo płodną artystką. Haft tradycyjny, pisanki batikowe i drapane, kwiaty z bibuły, malarstwo sielankowe, a także rękodzieło współczesne: haft wstążkowy, robótki na drutach, szydełkowanie, decupage, makrama - nie mają przez nią tajemnic. Za swoją twórczość zdobywa liczne nagrody. Jest również zaangażowana w działalność Zespołu Obrzędowego KTL biorąc udział we wszystkich realizowanych przez niego widowiskach. 
 2. Elżbieta Anna Nawrocka - laureatka nagrody od 38. lat pracuje jako bibliotekarka, najpierw pracowała w Bibliotece Głównej na ul. Głębokiej, następnie prowadziła filię nr 7 na osiedlu Kołłątaja, a od 18 lat prowadzi filię nr 5 na osiedlu Niwa. Jej działalność wpływa nie tylko na zainteresowanie literaturą wśród dorosłych, ale przede wszystkim na wybory czytelnicze dzieci i młodzieży. Od wielu lat prowadzi lekcje biblioteczne i zajęcia edukacyjne, spotkania tematyczne w bibliotece, ale również odczyty na zewnątrz. Na co dzień współpracuje z puławskimi placówkami edukacyjnymi, prowadzi programy i zajęcia literackie z elementami biblio i bajko terapii. Jest jedyną laureatką z terenu powiatu puławskiego nagrody im. Anny Platto przyznawanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie.
 3. Hanna Pawłowska - puławianka, autorka czterech książek: „Liście jednego drzewa. Historia rodziny Piątkowskich” (2015 r.), „Jagódka” (2019 r.), „Puławskie korzenie. Niezwykli ludzie związani z Puławami” (2020 r.), „Pismaczka” (2023 r.). Współpracowała z Dziennikiem Wschodnim i miesięcznikiem „Ziemia Lubelska” pisząc artykuły o Puławach, od 2022 r. współpracuje z Kurierem Lubelskim. Laureatka III miejsca za wkład w kulturę województwa lubelskiego w konkursie „Osobowość Roku” w 2021 r. Autorka pięciu wystaw paleontologicznych opartych na gromadzonych przez kilkadziesiąt lat zbiorów własnych, ukazujących historię minionych epok geologicznych w rejonie Puław.
 4. Janusz Filipczak - artysta fotograf, członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Prowadził zajęcia fotografii wielkoformatowej na Podyplomowych Studiach Fotografii na Wydziale Artystycznym UMCS  w Lublinie. Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Portugalii, Danii, Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Holandii i Francji oraz na kilkunastu wystawach w Polsce. Jego fotografie znalazły się także w licznych publikacjach w kraju i za granicą. Zdobywca licznych nagród na konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą.
 5. Zofia Szczypa - od 15 lat członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i Klubu Twórców Ludowych w Puławach. Przez trzy kadencje była wiceprezeską w Zarządzie Klubu w Puławach. Zajmuje się tradycyjną twórczością ludową w dziedzinach plastyka obrzędowa i zdobnictwo wnętrz. Tworzy kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne, ozdoby choinkowe - jest mistrzynią w wykonywaniu obrusów na szydełku. Bierze udział we wszystkich warsztatach, wystawach, kiermaszach i konkursach. Wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursie „Artystyczna twórczość wsi”. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych w wielu placówkach na terenie miasta, przekazując młodszym pokoleniom wiedzę z dziedziny tradycyjnego, lokalnego rękodzieła.

 

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił koncert w wykonaniu laureatów nagrody „Puławski Talent” w reżyserii Renaty Siedlaczek, zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.