Stwórz osiedlowy miniogród w ramach projektu ,,Zielona Ławeczka”

Przykładowa realizacja w Zabrzu w ramach projektu ZIelona Ławeczka
Przykładowa realizacja w Zabrzu w ramach projektu ZIelona Ławeczka

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego projektu grantowego ZIELONA ŁAWECZKA w ramach którego można wygrać 3000 zł na stworzenie osiedlowego miniogrodu. Projekt skierowany jest do mieszkańców otwartych osiedli w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

Celem projektu organizowanego przez Fundację BOŚ jest zmiana zaniedbanych terenów na osiedlach w miniogrody z ławką, dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności. Efektem ich pracy będą zielone przestrzenie do odpoczynku i spotkań.

Projekt udowadnia, jak wiele możemy zdziałać wspólnymi siłami – wystarczą tylko chęci, współpraca i pomysł.

W projekcie można zdobyć grant na zakup roślin, ławki, ziemi, narzędzi i pozostałych elementów miniogrodu np. domków dla owadów. Maksymalna wysokość grantu to:

  • 3000 zł na miniogrody z obiektami mikroretencji;
  • 2500 zł na miniogrody bez tych obiektów.

Pula grantów wynosi 45 000 zł.

 

Cele projektu

  • Zazielenianie publicznie dostępnych terenów osiedlowych w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.
  • Zapobieganie utracie wody poprzez stworzenie obiektów mikroretencji.
  • Zbudowanie relacji sąsiedzkich poprzez stworzenie miniogrodów wokół budynków, które będą przestrzenią do nawiązywania relacji pomiędzy członkami danej społeczności.

Dla kogo?

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się zespoły sąsiedzkie, czyli grupy sąsiadów, które chcą poprawić wygląd osiedla, minimum 5 osób. Skład zespołu może się zwiększyć, gdy inni sąsiedzi włączą się w działania. Należy wybrać lidera, który będzie reprezentował grupę w kontaktach z administracją terenu i z Fundacją BOŚ.

Należy zgłosić ogólnodostępny teren w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców.

Szczegółowe zasady udziału w projekcie w REGULAMINIE.

 

Jak zgłosić zespół?

Zgłoś zespół jako lider zespołu. Wypełnij krótki formularz. Na mail, który podasz podczas rejestracji, trafi hasło, które pozwala na logowanie na stronie. Zgłoszenia do 19 marca 2024 r.

 

Przebieg projektu

Po rejestracji należy przygotować wniosek o grant w zakładce FORMULARZE.

Wniosek składa się z 6 części i danych dodatkowych. Ważnym załącznikiem do wniosku jest skan Oświadczenia zarządcy terenu. W tym oświadczeniu zarządca terenu wyraża zgodę na stworzenie miniogrodu na zarządzanym przez siebie terenie. Wnioski można składać do 26 marca 2024 r.  jedynie na stronie projektu.

Warto zapoznać się z BAZĄ WIEDZY, w której można znaleźć wskazówki dotyczące zakładania i pielęgnacji miniogrodu.

Gdy komisja sędziowska oceni wnioski, na stronie projektu ogłoszone zostaną wyniki. Najlepsze zespoły zostaną powiadomione i będą mogły odbyć konsultacje z ekspertem, który pomoże w stworzeniu miniogrodu. Z zarządcą terenu, na którym powstanie miniogród fundacja podpisze umowę darowizny i na jego konto przekażemy grant.

Po podpisaniu umowy i przekazaniu grantu, nagrodzone zespoły sąsiedzkie zaczną tworzyć swoje miniogrody. Po ich wykonaniu składają sprawozdanie w zakładce FORMULARZE. Termin składania sprawozdań mija 14 października 2024 r.

Załączniki do artykułu