Po buławy na Puławy - MAZOVIA MTB MARATHON w wąwozach

Po buławy na Puławy - MAZOVIA MTB MARATHON w wąwozach
Po buławy na Puławy - MAZOVIA MTB MARATHON w wąwozach

Puławskie wąwozy staną się areną sportowych zmagań setek rowerzystów, chcących zakosztować emocji na jedynej takiej trasie w Polsce, a może i Europie. Start w Puławach 23 kwietnia to okazja do udowodnienia swojej odwagi i ambicji, cech właściwych liderom i dowódcom dzierżącym buławę.

Skąd ta buława w Puławach? Ta obuchowa broń była także symbolem wojskowego dostojeństwa, przynależnym najpierw hetmanowi, a później marszałkowi. Na buławę trzeba było zasłużyć, o buławę trzeba było się postarać. Tak właśnie będzie w Puławach, gdzie na trasie napakowanej przez Cezarego Zamanę wyzwaniami można będzie wykazać się swoimi kolarskimi umiejętnościami. Zawodniczki i zawodnicy stający na mecie w niedzielę 23 kwietnia będą musieli niczym najwybitniejsi przywódcy zarządzać siłami – ale nie wojskowymi, lecz swoimi. Trzeba będzie ocenić, w którym momencie mocniej nacisnąć na pedały, kiedy przyjąć aerodynamiczną pozycję, a kiedy znów wystrzelić z siodełka, wychylić się do przodu i wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, by pokonać wyłaniające się przed nami wzniesienie.

Dla peletonu Mazovia MTB Marathon wizyta w Puławach będzie także szansą do spojrzenia na Kazimierski Park Krajobrazowy z perspektywy zupełnie innej od tej, którą przyjmują rzesze turystów zaglądające w te okolice. Kolarze przyjrzą się wąwozom – unikalnym na skalę Europy – z samego bliska, przemieniając się z biernych obserwatorów w kogoś, kto musi z tymi przepastnymi wąwozami współpracować. To doświadczenie, które warto przeżyć.

Na spragnionych wrażeń, którzy zdecydują się na start w Puławy Mazovia MTB Marathon czekają trzy trasy do wyboru. Trasa Hobby o długości 7,3 kilometra to najlepsza propozycja dla młodych, dopiero co rozpoczynających swoje starty zawodników. Na dystans Fit i jego 24,6 kilometra powinni wybrać się ci, którzy stawiają na bardziej rekreacyjną jazdę. Najwięcej wąwozów do przejechania i trudności do pokonania będzie na dystansie Pro mierzącym 45,6 kilometra.

„Wąwozy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego są samograjem. To miejsce, które swoją atmosferą urzeka od pierwszego momentu. A im dłużej przebywamy między nimi, tym bardziej duch tego miejsca na nas oddziałuje, tym bardziej nas oczarowuje. Dlatego sam przejazd trasami Mazovii wytyczonymi dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Puławy w samym sercu Parku będzie niezapomnianym przeżyciem, nawet jeśli nie będziemy walczyć o miejsce na podium” – zachęca Cezary Zamana, który wypromował puławskie wąwozy wśród polskich miłośników dwóch kółek.

Do miasteczka Mazovii zlokalizowanego w Marinie Puławy zapraszamy również rodziców z dziećmi. Dla tych najmłodszych, do szóstego roku życia zorganizowane zostaną darmowe zawody rowerowe z Rybką MiniMini. Wystarczy mieć sprawny rower – choćby biegowy – oraz kask. Start zapisów o 11.30, a same zawody na bezpiecznej, dopasowanej do możliwości dzieci trasie rozpocznie się o 11.45.

Honorowy patronat nad maratonem objął Prezydent Puław Paweł Maj.

Zapisy na Puławy Cisowianka Mazovia MTB Marathon już trwają tutaj (https://mazoviamtb.pl/pulawy-2023/). Na stronie można znaleźć także dystanse i ślady tras. Zapisy będą prowadzone też w dniu zawodów, tj. w niedzielę  23 kwietnia w Biurze Zawodów.

 

Program Zawodów Puławy Mazovia MTB Marathon (niedziela 23 kwietnia)

9:00-15:00 – obsługa biura zawodów

Starty:

10:30 – start dystansu Hobby

11.30 – start dystansów Fit i Pro

11:45 – start Mini Mini

Dekoracje

12:00 – dekoracja dystansu Hobby

13:30 – dekoracja dystansu Fit

14:45- dekoracja dystansu Pro