Nagrody Prezydenta za działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego wręczone!

Nagrody Prezydenta za działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego wręczone!
Nagrody Prezydenta za działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego wręczone!

W dniu wczorajszym w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” Prezydent Miasta Puławy wręczył nagrody za działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Nagrodzone zostały organizacje pozarządowe działające na rzecz naszych mieszkańców oraz ludzie dobrej woli. Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Puławy pomagają drugiemu człowiekowi bezinteresownie, nie licząc na poklask czy uznanie. To ludzie o wielkich sercach i empatii, którzy nie przejdą obojętnie obok potrzebujących wsparcia. Wczorajsza uroczystość odbyła się już po raz drugi.

Nagroda przyznana została w trzech kategoriach:

W kategorii Puławska Organizacja Pozarządowa Roku nagrodę otrzymali:

1. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Puławach

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Puławach rozpoczął działalność w 1919 r. Może się więc poszczycić ponad 100-letnim dorobkiem w działalności humanitarnej, społecznej i edukacyjnej na rzecz mieszkańców naszego miasta. Dwa dni po wybuchu wojny na Ukrainie oddział uruchomił punkt przyjmowania i wydawania darów rzeczowych. Z okazji dnia kobiet zorganizował zbiórkę na długofalową pomoc dla kobiet i dzieci z Ukrainy. Utworzył świetlicę integracyjno-edukacyjną do której uczęszczają dzieci narodowości ukraińskiej i polskiej oraz zorganizował półkolonie. Oddział nie zapomina również o seniorach – prowadzi Klub Seniora umożliwiając im kontynuację pracy w formie wolontariatu i prowadzenie aktywnego trybu życia.

2. Stowarzyszenie „Przeszłość-Przyszłości”

Stowarzyszenie „Przeszłość-Przyszłości” w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 10-lecia istnienia. Od początku swojej działalności stowarzyszenie podejmowało działania na wielu płaszczyznach: historycznej, patriotycznej, kulturalnej, turystycznej, sportowej i ekologicznej. Pod egidą stowarzyszenia wydano wiele książek, w tym tomiki wierszy nieżyjącego już poety Sławomira Rudnickiego. Na rzecz Polaków mieszkających na Wschodzie stowarzyszenie w ubiegłym roku zorganizowało już po raz 22 akcję „Polacy-Rodakom”, natomiast Polakom mieszkającym na Ukrainie zadedykowana była akcja „Razem dla Rodaków ze Wschodu”. Stowarzyszenie było również organizatorem zbiórki dla mieszkańców Bojarki.

3. Uczniowski Klub Sportowy Badminton Puławy

Uczniowski Klub Sportowy Badminton Puławy rozpoczął działalność na początku 2020 r., jako odpowiedź na zapotrzebowanie na treningi dla dzieci i młodzieży. Obecnie klub liczy około 80 członków. W ubiegłym roku klub zorganizował cztery imprezy sportowe cieszące się dużą popularnością wśród uczestników:  II Turniej Badmintona o Puchar Prezydenta Miasta Puławy, IX Otwarte Mistrzostwa Puław w Badmintonie oraz dwa turnieje badmintona – Wiosenna Lotka i Wiosenna Lotka Junior. Reprezentanci klubu brali udział w ponad 20 turniejach wyjazdowych, w tym w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, gdzie zajmowali wysokie miejsca na podium.

4. Żeński Klub Sportowy „Izabella” Puławy

Żeński Klub Sportowy „Izabella” Puławy rozpoczął działalność w 2018 r. Jest jedynym w powiecie puławskim klubem prowadzącym szkolenie z piłki nożnej dziewczynek. W 2022 r. podopieczne klubu wygrały turniej Tymbarka w Powiecie w kategoriach wiekowych U10 i U12, a trzy z nich zostały powołane na konsultacje do Kadry Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Również w ubiegłym roku klub zorganizował dwa turnieje piłki nożnej dziewcząt oraz dwa turnieje półfinałowe Wojewódzkiej Ligi Młodziczek. Poza treningami, klub organizuje imprezy integracyjne dla swoich zawodniczek i ich rodzin, wzmacniając współpracę i zaufanie między dziewczętami.


W kategorii Puławski Społecznik Roku nagrodę otrzymali:

1. Pani Danuta Buczek

Pani Danuta Buczek od wielu lat jest wolontariuszem w puławskim schronisku dla bezdomnych zwierząt. Codziennie bez względu na pogodę spędza w schronisku kilka godzin, aktywnie uczestnicząc w opiece nad zwierzętami. Swoją postawą, którą cechuje troska, empatia i ciepło, stwarza naszym mniejszym braciom namiastkę domu. W mediach społecznościowych zachęca do adopcji zwierząt ze schroniska, czym zwiększa ich szansę na znalezienie nowej, kochającej rodziny. 

2. Pani Irena Grochecka

Pani Irena Grochecka jest członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Bratek”. Na co dzień aktywnie współtworzy stowarzyszenie i mobilizuje członków do uczestniczenia w życiu społecznym organizując m.in. wyjazdy integracyjne, imprezy okolicznościowe czy turnusy rehabilitacyjne, a także z sukcesami działa na rzecz puławskich seniorów. Jest zawsze otwarta na drugiego człowieka i gotowa do niesienia pomocy i udzielania wsparcia potrzebującym. 

3. Pan Witold Guz

Pan Witold Guz – od ponad 50 lat stoi na czele sekcji podnoszenia ciężarów w Klubie Sportowym „Wisła” Puławy. Jest pomysłodawcą i inicjatorem tej dyscypliny sportowej w naszym mieście. Zawsze wyciągał rękę do młodych ludzi na życiowych zakrętach, poświęcając im czas, wychowując i pomagając budować swoją przyszłość. Pan Witold to wychowawca wielu medalistów, mistrzów oraz zwykłych zawodników, którzy choć nie zawsze osiągnęli wielkie wyniki sportowe – otrzymali coś cenniejszego – szansę na „wyjście na prostą”.

4. Pani Natalia Kawala

Pani Natalia Kawala należy do grupy kuglarskiej i animatorskiej Teatru SPUT2. Aktywnie włącza się we wszystkie działania grupy, często będąc ich inicjatorką i pomysłodawczynią. Pomaga przy organizacji wielu akcji dobroczynnych i pomocowych współpracując z wieloma puławskimi organizacjami i instytucjami. Jej zaangażowanie i spontaniczna chęć do działania na rzecz innych wyznaczają nowe standardy zachowań puławskiej młodzieży, oparte na niesieniu bezinteresownej pomocy.

5. Pani Klara Pietras

Pani Klara Pietras jest urodzoną aktywistką. Od dziecka jest harcerką i aktywnie działa jako wolontariuszka w różnych organizacjach i fundacjach. Jest członkiem grupy kuglarskiej i ogniowej, działających w ramach Teatru SPUT2. Wyróżnia się pracowitością, chęcią rozwoju i dążeniem do doskonalenia umiejętności. Chętnie angażuje się w pomoc przy organizacji imprez o charakterze charytatywnym, patriotycznym oraz kulturalnym, dając tym samym wspaniały przykład dla innych młodych ludzi.

6. Pan Stanisław Szajowski

Pan Stanisław Szajowski – człowiek sportu, wieloletni kierownik sekcji lekkiej atletyki w Klubie Sportowym „Wisła” Puławy. W swojej pracy zawsze kieruje się zasadą fair-play i uczciwej rywalizacji – nadrzędnych wartości w sporcie i w życiu codziennym. Cechuje go wysoko etyka pracy, dokładność oraz odpowiedzialność za powierzone zadania. Postawa Pana Stanisława, charakteryzująca się spokojem, cierpliwością i poszanowaniem innych, służy jako wzór do naśladowania dla następnych pokoleń.

7. Pani Irena Szczęsna

Pani Irena Szczęsna od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu puławskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, gdzie jest wolontariuszką. Empatia, zaangażowanie i pogoda ducha – to dla pani Ireny podstawa w codziennych kilkugodzinnych odwiedzinach swoich podopiecznych ze schroniska. Niezwykłe oddanie, wrażliwość i troska o dobro zwierząt jest najpiękniejszym darem jaki pani Irena okazuje tym, którzy nie upomną się o pomoc. Jest również inicjatorką wielu zbiorek karmy i innych potrzebnych dla zwierząt rzeczy.

8. Pan Aleksander Zdybel

Pan Aleksander Zdybel w rozwój puławskiego sportu zaangażowany jest od kilkudziesięciu lat. Jest trenerem konkurencji technicznych w sekcji lekkiej atletyki Klubu Sportowego „Wisła” Puławy. Wychował setki zawodników, którzy reprezentowali nasze miasto na wielu zawodach sportowych, często również zdobywając  medale. Pan Aleksander reprezentuje tzw. „starą szkołę trenerską”, która poza zdobywaniem wyników sportowych zwraca szczególną uwagę na sprawy wychowania, dobrych manier i przestrzegania zasad, którymi należy kierować się w życiu.


 Nagrodę Specjalną z okazji jubileuszu organizacji pozarządowej otrzymały:

1. Stowarzyszenie „Rodzina”

Stowarzyszenie „Rodzina” zostało założone w 2008 r. i w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia swojej działalności. Od początku funkcjonowania wyróżniało się spośród innych puławskich organizacji pozarządowych aktywnością w podejmowaniu działań na wielu płaszczyznach: społecznej, kulturalnej, religijnej i sportowej. Prowadzone przez stowarzyszenie inicjatywy na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnego Puław. W tym miejscu wymienić należy organizację Międzynarodowych Warsztatów Gospel, obchody Dni Papieskich, „Orszak Trzech Króli”, Turniej Dzikich Drużyn czy Wyścig po kremówki.

Stowarzyszenie udziela również pomocy i wsparcia najbardziej potrzebującym, m.in. seniorom, dzieciom i młodzieży przeżywającym trudności oraz rodzinom z Ukrainy. Zawsze chętnie wpiera akcje charytatywne i każdą aktywność niosącą dobro dla drugiego człowieka.

W 2015 r. stowarzyszenie otrzymało dyplom Pro Publico Bono za działalność na rzecz rodziny przyznany przez ówczesnego Ministra Pracy i Polityki Społecznej – pana Władysława Kosiniaka-Kamysza.

W 2016 r. w Puławach odbył się etap diecezjalny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, który stowarzyszenie współorganizowało razem z Parafią pw. Św. Rodziny w Puławach. Rok później stowarzyszenie podjęło się organizacji Spotkań Albertyńskich, prowadzonych w ramach obchodów Roku Św. Brata Alberta.

2. Klub Sportowy „Azoty-Puławy”

Klub Sportowy „Azoty-Puławy” powstał w 2003 r. na bazie sekcji piłki ręcznej wydzielonej z Klubu Sportowego „Wisła” Puławy. W tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności. Do 2006 r. nosił nazwę Wisła Azoty Puławy, a jego głównym sponsorem zostały Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Inicjatorami powstania klubu byli: Jerzy Witaszek, Piotr Dropek i Artur Witkowski, którym przyświecał jeden cel – rozwój tej dyscypliny sportowej w Puławach oraz osiąganie coraz to wyższych wyników.

Czas pokazał, że była to dobra decyzja. Sukcesy odnoszone przez klub stały się inspiracją i motywacją dla wielu młodych ludzi do rozwijania swoich sportowych pasji i talentów.

Od sezonu 2005/2006 klub występuje nieprzerwanie w Superlidze.

Od sezonu 2014/2015 klub zdobył 6 brązowych medali Mistrzostw Polski. Rywalizował w europejskich pucharach, a w sezonie 2017/2018 po raz pierwszy w historii awansował do fazy grupowej tych rozgrywek, ostatecznie kończąc rywalizację na 3. miejscu.

Kadrę szkoleniową zawsze stanowili najlepsi trenerzy, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Również zawodnicy grający w klubie to światowa liga jednych z najbardziej uzdolnionych szczypiornistów.

Przed rozpoczęciem sezonu 2016/2017 polska liga piłki ręcznej przeszła na zawodowstwo, co spowodowało konieczność powołania przez Stowarzyszenie spółki akcyjnej. Od tej pory Klub występował pod nazwą Klub Sportowy Piłki Ręcznej „Azoty-Puławy” Spółka Akcyjna.

3. Puławska Fundacja Osób Niepełnosprawnych PA-KT

Puławska Fundacja Osób Niepełnosprawnych PA-KT w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności. Założycielami fundacji byli: Tadeusz Kiernicki i Piotr Adach, którzy nadal wchodzą w skład zarządu.

Głównym celem działalności fundacji jest rehabilitacja fizyczna, psychiczna, społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, w szczególności osób z powypadkowym uszkodzeniem kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Na pomoc i wsparcie mogą liczyć również rodziny i bliscy tych osób.

Od początku funkcjonowania fundacja popularyzuje i organizuje sport dla osób niepełnosprawnych. Ten rodzaj aktywności fizycznej to znacznie więcej niż pasja, czy praca nad kondycją. To walka z własnymi ograniczeniami, niejednokrotnie okupiona bólem. To sposób na poprawę jakości życia, na większą samodzielność i samodecydowanie o sobie. Członkowie fundacji uczestniczą w spotkaniach,  wyjazdach na turnusy rehabilitacyjne i zawody sportowe – tworzą swoistą grupę wsparcia osób zmagających się z podobnymi trudnościami.

Sztandarową imprezą fundacji jest Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co roku uczestniczą w nim ludzie z całej Polski i goście z zagranicy.

W 2010 r. fundacja otrzymała Statuetkę Sybilli za: „znoszenie barier i tworzenie nowej formuły pełnego życia osób niepełnosprawnych, integrowanie środowisk oraz wkład w podnoszenie jakości życia społecznego w mieście, a także kreowanie wizerunku Puław w kraju i za granicą”.     

4. Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Bratek”

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Bratek” jest jedną z najstarszych puławskich organizacji udzielających pomocy i wsparcia osobom niepełnosprawnym. W tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia działalności.

Stowarzyszenie powstało w 1983 r. pod nazwą Wspólnota Osób Niepełnosprawnych „Bratek” w Puławach, a w 1997 r. zmieniło nazwę na obecnie obowiązującą. Od początku swojej działalności stowarzyszenie stwarza warunki dla duchowego rozwoju człowieka przy poszanowaniu jego godności i wolności. Upowszechnia i umacnia przywiązanie dla wartości stanowiących fundament chrześcijańskich zasad: wiary, prawdy, sprawiedliwości i miłości bliźniego.

Obecnie stowarzyszenie zrzesza około 50 członków, które z niezwykłym oddaniem i zaangażowaniem opiekują się osobami chorymi, odwiedzając ich w domach, tak by czuli się zauważani i potrzebni. Optymizm i wiara w ludzi daje im siłę do pokonywania trudności spowodowanej własną niepełnosprawnością i pozwala dzielić się nimi z innymi niepełnosprawnymi osobami. Przynależność do stowarzyszenia powoduje, że spotkania i wspólne wyjazdy integracyjne są okazją do refleksji i oderwania się od trudu dnia codziennego. Uczą one wzajemnej pomocy i otwartości na drugiego człowieka, pomagają choć przez chwilę zapomnieć o chorobie i problemach. „Bratek” daje szansę na nawiązanie nowych przyjaźni, znalezienie oparcia w drugim człowieku, czy spędzenie wolnego czasu w gronie życzliwych osób.

5. Klub Sportowy „Wisła” Puławy

Klub Sportowy „Wisła” Puławy – najstarszy klub sportowy w Puławach i nadal jedyny w mieście klub wielosekcyjny. Dziś trudno sobie wyobrazić nasze miasto bez klubu „Wisła”. Przez lata wychowywał kolejne pokolenia miłośników sportu, zaszczepiając w młodych ludziach pasję i współzawodnictwo. Został założony 100 lat temu przez uczniów gimnazjum im. ks. Adama Jerzego Czartoryskiego, na czele z Jerzym Gąsiorowskim. Od tego czasu klub systematycznie się rozwijał, aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to działalność klubu musiała zostać zawieszona. Po zakończeniu działań wojennych postanowiono reaktywować klub i rozszerzyć jego działalność tworząc nowe  sekcje. W ciągu zaledwie 5 lat w strukturach klubu znalazło się ich aż 10 m.in. piłka nożna, lekkoatletyka, kolarstwo i boks. Przełomowy dla klubu okazał się rok 1966 kiedy to Rada Zakładowa Zakładów Azotowych Puławy podjęła decyzję o przejęciu Klub Sportowego Wisła Puławy. Od tamtego momentu zakłady są  największym sponsorem, bez którego nie byłoby możliwe jego funkcjonowanie i dalszy rozwój. Obecnie w strukturach klubu funkcjonują 4 sekcje: piłki nożnej, podnoszenia ciężarów, lekkoatletyczna oraz pływania. Z każdym rokiem każda z nich przynosi konkretne efekty w postaci sukcesów, które mają historyczny wymiar zarówno dla klubu, jak i dla naszego miasta.

Wspominając wychowanków klubu, należy wymienić takich zawodników jak Anna Uryniuk, Krzysztof Cwalina, Konrad Czerniak, Katarzyna Feledyn, Jakub Węgrzyn, Grzegorz Gowin, Piotr Obrusiewicz, Ewelina Sętowska-Dryk, Mateusz Mikos i Malwina Kopron.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy, że tak pięknie potraficie dzielić się dobrem, dając przykład nam wszystkim.


Gościem specjalnym był Artur Barciś z występem „By w odliczaniu do trzech... nie zgubić cennego czasu”.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych i teatralnych.  Reżyser, scenarzysta, a także... malarz, którego obrazy znaleźć można na wielu aukcjach charytatywnych. Sympatię widzów reprezentujących wszystkie pokolenia zyskał dzięki granej przez siebie – dziś już wręcz legendarnej – postaci Tadeusza Norka w serialu „Miodowe Lata". Mimo, iż Jego filmografia obejmuje ponad 100 ról filmowych i serialowych oraz ponad 20 spektakli teatralnych, cały czas z entuzjazmem patrzy w przyszłość – wierząc i marząc, że najważniejsza rola ciągle jest jeszcze przed nim…