Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze z karabinami podczas uroczystości patriotycznej
Żołnierze z karabinami podczas uroczystości patriotycznej

Podobnie jak w poprzednich latach w Puławach odbyły się miejskie obchody święta Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami puławskich uroczystości są: Światowy Związek Żołnierzy AK i WiN Koło Puławy, Parafia Matki Bożej Różańcowej w Puławach, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Puławach.

Rozpoczęły się w południe od mszy w Kościele Matki Bożej Różańcowej (Garnizon). Później uczestnicy uroczystości przeszli na plac pod krzyżem przy u. Centralnej, za siedzibą Wojskowego Centrum Rekrutacji. Tu odbyła się oficjalna część uroczystości. Żołnierze wciągnęli biało-czerwoną flagę na maszt przy krzyżu, odczytali apel pamięci i oddali salwę honorową z karabinów. Nastąpiły okolicznościowe przemowy i składanie wieńców oraz zniczy przez delegacje samorządów, szkół, jednostek organizacyjnych i służb mundurowych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.