Moda na recykling w Puławach

Foto: Zasoby organizatora,

25 kwietnia w Mediatece odbyły się warsztaty artystyczne w ramach piątej, jubileuszowej edycji projektu edukacyjno - ekologicznego „Moda na recykling”.

Puławy odwiedziła Europejska Platforma Recyklingu, organizująca dla młodzieży warsztaty o segregacji i recyklingu odpadów. Wydarzenie wpisało się w świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Młodzi uczestnicy warsztatów przygotowywali stroje i ozdoby przy wykorzystaniu odpadów – stworzone w ten sposób recyklingowe stylizacje zostaną zaprezentowane podczas finałowego pokazu mody w Warszawie. Puławy są jedynym miastem z województwa lubelskiego biorącym udział w tegorocznej edycji akcji.

Aleksandra Dzwonkowska zaprojektowała niesamowitą stylizację, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 z Czystego Miasta Puławy nadali elektroodpadom drugie życie. W tygodniu, w którym świętujemy Dzień Ziemi, wzięli udział w warsztatach piątej edycji akcji edukacyjno - ekologicznej „Moda na recykling” Europejskiej Platformy Recyklingu. Stworzyli suknię z pasków z opornikami, a także spódnice, peleryny, torebki, korony, gorsety i wiele innych strojów z elektrośmieci. Najpierw była lekcja przyrody prowadzona przez panią pedagog - Katarzynę Roszkowską i Magdalenę Staśkiewicz - ekspertkę ERP Polska, a następnie kreatywna i pouczająca zabawa. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Puław - Paweł Maj, przedstawiciele Urzędu Miasta i zaangażowana młodzież z kadrą nauczycielską. Puławy są jedynym miastem z województwa lubelskiego biorącym udział w tegorocznej edycji akcji.

Europejska Platforma Recyklingu od lat podejmuje działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem tych działań jest projekt „Moda na recykling” realizowany we współpracy z projektantkami, absolwentkami Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Ekspertki modowe odwiedzają najpierw zakłady przetwarzania elektroodpadów, w których wybierają bezpiecznie przetworzone surowce na bazę do stylizacji. Wyselekcjonowane materiały trafiają następnie na warsztaty z dziećmi i młodzieżą, podczas których Europejska Platforma Recyklingu przekazuje treści edukacyjne. Uczestnicy dowiadują się czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko. Z każdych warsztatów przygotowywany jest materiał wideo, który trafia na kanał YouTube ERP.TV poświęcony edukacji ekologicznej. Można na nim znaleźć serię filmików, które w przystępny sposób tłumaczą jak właściwie postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i odpadami opakowaniowymi.

W tym roku organizujemy piątą, jubileuszową edycję akcji „Moda na recykling”. Warsztaty modowe i artystyczne polegające na nadaniu elektrośmieciom „drugiego życia” bardzo podobają się uczestnikom, dlatego w każdej edycji odwiedzamy nowe miasta i gminy z terenu całej Polski. Cieszymy się, że w czasie każdego z wydarzeń  młodzi ludzie choć na chwilę odrywają się od telefonu czy komputera, a przygotowując recyklingowe stylizacje uruchamiają swoją wyobraźnię i robią coś pożytecznego dla środowiska. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą prowadzimy ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych. Wszyscy dowiadują się dlaczego elektroodpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci i gdzie znaleźć specjalne punkty zbiórki zużytego sprzętu - mówiła Magdalena Staśkiewicz, ekspertka ds. edukacji ekologicznej ERP Polska Organizacji Odzysku SEiE i Organizacji Odzysku  Opakowań S.A.

W 2024 r. wspólnie z projektantkami mody i animatorami ekipa ERP.TV odwiedza nowe miasta i gminy z terenu całej Polski. Wśród patronów honorowych znalazły się Puławy na czele z Prezydentem miasta - Pawłem Maj. Recyklingowe stylizacje zaprezentowane zostaną podczas wielkiego pokazu mody we wrześniu br. w Warszawie. Wśród gwiazd, które do tej pory wspierały projekt znalazły się: Anna Mucha, Basia Kurdej - Szatan, Dorota Gardias, Agnieszka Kaczorowska - Pela, Katarzyna Skrzynecka, Edyta Herbuś, Katarzyna Cichopek, Olivier Janiak, Zygmunt Chajzer, Paulina Sykut - Jeżyna pochodząca z Puław i inni. Suknię przygotowaną przez dzieci z Puław zaprezentuje podczas sesji zdjęciowej wielka gwiazda, aktorka i osobowość telewizyjna - Wiktoria Gąsiewska!

Partner Honorowy: Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru

Patroni medialni: PSMM Monitoring & More, portal www.ekoguru.pl, magazyn „Odpady i środowisko”.