Wernisaż wystawy malarstwa Mai Kozłowskiej zatytułowany „Fuga”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Mai Kozłowskiej zatytułowany „Fuga”. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 25 sierpnia o godz. 18:00 w Puławskiej Galerii Sztuki. Wystawę będzie można oglądać do 17 września.

„Fuga symbolizuje ucieczkę z miejsca znanego i bezpiecznego w obszary, które nie są już tak jednoznaczne, gdzie głównym drogowskazem jest wyobraźnia twórcy – obserwatora. Jako kompozycja muzyczna stanowi pewien rodzaj nomadycznej wariacji. Tworzące ją kombinacje dźwięków łączą stałą gęstość z nieustającym ruchem, godząc pion z poziomem. Fuga to ucieczka do malarskiego świata wyobraźni, do przestrzeni, gdzie „czuć się będziemy u siebie”, decydując o kompozycji i rytmie barw. Jest to proces kontrolowany, choć nie pozbawiony elementów improwizacji. Prowadzi przez wybrane obszary malarskiej analizy i ukazuje jednocześnie ewolucję procesu twórczego.

Pejzaż to idealne miejsce fugi, zarówno tej formalnej w kontekście syntezy i kompozycji przestrzeni obrazu, jak i w sensie psychologicznym” - podkreśla Autorka wystawy.

Poprzez swoje malarstwo Autorka stawia pytanie o „o realną możliwość ucieczki od miejsca, które może być dla nas tym najbliższym, najlepiej znanym, a tym samym nieustannie powracającym bez względu na fizyczną odległość”.

Fuga to refleksja nad tym, w jakim stopniu kształtuje nas nasze otoczenie, środowisko, które niejako narzuca filtr przetwarzania rzeczywistości. Czy fuga to może powrót tam, skąd najbardziej chcielibyśmy uciec?

Na wystawie prezentowane są wybrane prace z okresu 2021 – 2023.

Maja Joanna Kozłowska, ur. 1980 r. we Wrocławiu, ukończyła kierunek Malarstwo (dyplom w 2022 r. w pracowni prof. J. Merkela) oraz Podyplomowe Dyscypliny Plastyczne w Architekturze (dyplom w pracowni prof. S. Kortyki w 2019 r.) na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2010 r. uzyskała doktorat na UWr. (WPAiE). Wychowała się w  Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Tworzy abstrakcyjne pejzaże, motywy architektoniczne oraz  realizacje video.

W swoim malarstwie zajmuje się tematami miejsca i czasu, a pejzaż staje się często jedynie pretekstem, skłaniającym widza do refleksji nad pytaniami, które są trudne lub niemożliwe do zadania wprost. Interesują ją relacje przestrzenne, ulotność i pozorność zjawisk i uczuć. W jej malarstwie fascynacja naturą przeplata się z motywami ze świata muzyki i literatury, często w konwencji na pierwszy rzut oka niezauważalnej psychologicznej gry. Poprzez filtr introspekcji analizuje otaczającą rzeczywistość i przetwarza ją w swoich pracach, zachęcając widza do zatrzymania się w przestrzeni czasem jedynie pozornego spokoju.

źródło:
Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"
ul. Wojska Polskiego 4
tel. (81) 458 67 06