Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”

Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”
Foto: POK "Dom Chemika", Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”

W pierwszy marcowy weekend Puławy po raz kolejny staną się taneczną stolicą Polski, a to za sprawą Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”. Do naszego miasta licznie zawitają kluby i zespoły taneczne, które wezmą udział w odbywającym się już po raz dwudziesty pierwszy święcie tańców polskich. W programie wydarzenia znajdują się najpiękniejsze polskie tańce narodowe: oberek, kujawiak, krakowiak, polonez i polka, które przez dwa dni będą wypełniały swoimi rytmami parkiet hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Puławach.

W konkursie zaprezentują się znakomici tancerze z całego kraju, rywalizując o tytułowy pierścień, w ośmiu kategoriach tanecznych i konkursie kar mazurowych. Do konkursu stanie 121 par z 25 ośrodków, reprezentujących m. in.: Warszawę, Poznań, Białystok, Wieliszew czy Olsztyn i Gdańsk. Taneczne zmagania uczestników będzie obserwował i oceniał profesjonalny skład sędziowski.

Na parkiecie nie zabraknie przedstawicieli naszego Ośrodka. Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”, działający w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”, będzie reprezentowany przez 14 par, które wystąpią podczas sobotnich zawodów. Tancerzy Powiśla zobaczymy również w niedzielnej części artystycznej, a także podczas uroczystego poloneza, który nawiązywał będzie do zbliżającego się Jubileuszu 70-lecia zespołu.

Wydarzenie zakończy odczytanie protokołu, wręczenie nagród oraz pokazy mistrzów.

Szczegółowy program:

sobota, 4 marca 2023 r.

godz. 9.00-14.00 - I BLOK konkursowy (rundy eliminacyjne, ćwierćfinały, półfinały w kategoriach I-V)
godz. 16.30-19.30 - Uroczyste otwarcie konkursu: II BLOK konkursowy (półfinały i finały w kategoriach I-VIII)

niedziela, 5 marca 2023 r.

godz. 10.30-13.00 - Finały kategorii OPEN, konkurs Kar Mazurowych, występ Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" im. Kazimiery Walczak "Mamci", ogłoszenie wyników konkursu, pokazy mistrzów.
XXI Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli” odbędzie się w dniach 4-5 marca na hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Puławach. Zapraszamy do oglądania konkursowych prezentacji oraz wspólnego kibicowania! Wstęp wolny.

Zachęcamy także do śledzenia transmisji na żywo z wydarzenia na Facebook'u Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika".

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Puławy – Paweł Maj, Starosta Puławski – Danuta Smaga, Prezydent Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF®.