Uwaga wścieklizna!
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Puławach informuje o stwierdzeniu ognisk wścieklizny zwierząt dzikich i domowych
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Puławach informuje o stwierdzeniu ognisk wścieklizny zwierząt dzikiach i domowych na terenie powiatów województwa mazowieckiego graniczących w województwem lubelskim. Oznacza to wzrost ryzyka zachorowania zwierząt na tę chorobę oraz zwiększenie prawdopodobieństwa przeniesienia wirusa na człwoieka. Powołując się na Rozporządzenie numer 3 Wojewody Lubelskiego, z dnoa 12 stycznia 2022 r. w sprawie zapobiegania wściekliźnie na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego, łukowskiego, informuje o obowiązku szczepień psów i kotów na terenie powiatu puławskiego.
-
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j.Dz. U. z 2020 r. poz. 1421).
-
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny (Dz.U. Nr 13, poz.103).
-
Podejrzenie choroby zakaźnej wścieklizny należy zgłaszać do najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt lub właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
-
Każde zwierzę wykazujące objawy neurologiczne może być podejrzane
o wściekliznę.
-
Każdy przypadek pogryzienia człowieka przez zwierzę (posiadające aktualne szczepienie p/wściekliźnie lub nie) może być traktowane jako podejrzenie zarażenia człowieka wirusem wścieklizny przez zwierzę. W takich przypadkach jest przeprowadzana przez lekarza weterynarii 15-to dniowa obserwacja zwierzęcia w celu wykluczenia wścieklizny z możliwością jej przedłużenia do 21 dnia, licząc od momentu pogryzienia.
-
Każde padłe zwierzę podejrzane o wściekliznę jest badane laboratoryjnie przez właściwy terytorialnie Zakład Higieny Weterynaryjnej i/lub Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach w celu ostatecznego wykluczenia choroby.
-
Zwłoki małych zwierząt lub sama głowa (badany jest mózg zwierzęcia) jest przyjmowana do badania po uprzednim powiadomieniu właściwego terytorialnie powiatowego inspektoratu weterynarii dla miejsca padnięcia podejrzanego o wściekliznę zwierzęcia.
-
W powiadomieniu należy podać następujące informacje:
-
Dane osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, adres) + nr tel. kont.
-
Gatunek zwierzęcia wraz z opisem np. wiek, płeć maść
-
-
Dane właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres) + tel. kont.
(w przypadku zwierząt domowych) -
Datę i miejsce padnięcia zwierzęcia
-
Zwięzły opis zdarzenia (jak doszło do zdarzenia, kto miał kontakt ze zwierzęciem, data szczepienia zwierzęcia p/wściekliźnie).