Mandat
Jeżeli popełniłeś wykroczenie to funkcjonariusz Straży Miejskiej jest uprawniony do nałożenia na Ciebie grzywny w drodze mandatu karnego.
Oczywiście każdy z nas ma prawo nie zgodzić się z oceną funkcjonariusza, co do okoliczności popełnienia wykroczenia.
W takim przypadku zgodnie z przepisami „Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia” osobie ukaranej mandatem karnym przysługuje prawo do odmowy jego przyjęcia.
Jeżeli sprawca wykroczenia skorzysta z tego prawa to wtedy funkcjonariusz Straży sporządzi stosowną dokumentację i skieruje wniosek o ukaranie do właściwego miejscowo Sądu Rejonowego.
Trzeba się jednak liczyć z tym, że w razie uznania winy sprawcy, będzie on zmuszony pokryć także koszty postępowania sądowego.
Rodzaje mandatów karnych
Możemy wyróżnić trzy rodzaje mandatów karnych:
- Kredytowany- staje się prawomocny z chwilą podpisania i przyjęcia go przez ukaranego (art. 98 § 3 K.p.o.w).
- Gotówkowy- staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi, który ją nałożył (art. 98 § 2 K.p.o.w).
- Zaoczny- staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym miejscu i terminie (art. 98 § 5 K.p.o.w).
Ściąganie grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Wysokość grzywny
W postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości od 20 do 500 złotych.
W przypadku zbiegu przepisów ustawy - do 1000 złotych.
Wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane wykroczenia określa załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, Dz.U.03.208.2026 z późn. zm., zwany taryfikatorem.