Defibrylatory AED w miejskich obiektach

Foto: Zasoby UM,

Na terenie naszego miasta w miejscach użyteczności publicznej zamontowane zostały maszyny AED (ang. Automated External Defibrillator), czyli automatyczny zewnętrzny defibrylator, urządzenie umożliwiające analizę rytmu serca oraz wykonanie wyładowania elektrycznego u poszkodowanego.

Pierwsze takie urządzenie zostało zamontowane na hali sportowej przy ul. Partyzantów  w 2018 r., a darczyńcą  był Puławski Klub Rotariański. W tym roku w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego 2022 defibrylatory pojawiły się w Urzędzie Miasta Puławy, na nowej hali Grupa Azoty Arena, na hali targowej przy  ul. Piaskowej, w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym, a także w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”.

Ponadto przy Centrum Informacji Turystycznej na Skwerze Niepodległości została zamontowany defibrylator zewnętrzny, dostępny 24 godziny na dobę. Został on przekazany miastu od Compensa Polska oraz Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Instrukcja obsługi tych urządzeń jest bardzo prosta, po wciśnięciu przycisku START urządzenie powie nam, co dokładnie mamy robić w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Pamiętajmy, że użycie defibrylatora AED zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie do 75 proc., pod warunkiem, że sprzęt zostanie użyty prawidłowo i w ciągu kilku minut od zatrzymania krążenia.