Program sterylizacji/kastracji zwierząt

Zdjęcie biegnącego psa
Foto: Zasoby Pixabay, Zdjęcie biegnącego psa

Trwa realizacja projektu „Sterylizacja i kastracja psów i kotów wraz z elektronicznym znakowaniem zwierząt, należących do mieszkańców Miasta Puławy”, który finansowany jest z Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok. W ramach akcji właściciele psów i kotów z Puław będą mogli skorzystać z zabiegów kastracji/sterylizacji swoich zwierząt za darmo.

Celem akcji jest popularyzacja najbardziej skutecznej i humanitarnej metody ograniczenia nadwyżki populacji zwierząt domowych co w efekcie zminimalizuje liczbę psów i kotów trafiających do schronisk. Zwierzęta pozbawione możliwości rozmnażania są spokojniejsze, zmniejsza się u nich poziom niekontrolowanej agresji powodowanej hormonami, a także zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego.

Akcja prowadzona będzie przez Urząd Miasta Puławy od dnia 14 lutego 2024 r. do wyczerpania środków finansowych, przeznaczonych na ten cel w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2024.

Akcja sterylizacji/kastracji dotyczy zwierząt:

 • wyłącznie z Miasta Puławy – miejsce zameldowania i zamieszkania właściciela zwierzęcia ustala się na podstawie oświadczenia, które będzie weryfikowane przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w oparciu o posiadane przez Urząd Miasta Puławy dane;
 • powyżej 6 miesiąca życia;
 • zaszczepionych przeciwko wściekliźnie;
 • zaczipowanych, w związku z powyższym, psy i koty, które do tej pory nie zostały oznaczone elektronicznym „czipem”, w dniu przeprowadzanego zabiegu sterylizacji/kastracji będą dodatkowo oznakowane. Zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej strzykawki mikroskopijnego procesora (transpondera) pod skórę psa, kota i jest całkowicie bezpieczny dla zwierzęcia.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z zabiegu finansowanego przez Miasto Puławy?

 1. W celu wzięcia udziału w akcji należy:
  1. złożyć wniosek w dwóch egzemplarzach (załączony poniżej) w Urzędzie Miasta Puławy ul. Lubelska 5, 24 – 100 Puławy;
  2. okazać książeczkę zdrowia psa/kota, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (przy odbiorze pozytywnie zweryfikowanego wniosku).
 2. Z pozytywnie zweryfikowanym formularzem wniosku, należy udać się do jednego z biorących udział w Projekcie zakładów weterynaryjnych, gdzie, po wizycie kwalifikacyjnej, zostanie ustalony termin zabiegu sterylizacji/kastracji zwierzęcia.
 3. Właściciel zwierząt może wykonać sterylizację/kastrację maksymalnie dwóch zwierząt w danym roku kalendarzowym.

Gdzie można skorzystać z usługi:

 • Przychodnia Weterynaryjna Central VET Kinga Pękala, ul. Wróblewskiego 4, 24 – 100 Puławy, tel. 571 095 080;
 • Przychodnia dla Zwierząt Animal-Wet Pana Jacka Krasuckiego, ul. Księżnej Isabelli 3, 24-100 Puławy tel.: 81 888 82 22, tel. 607-300-644;
 • Gabinet Weterynaryjny Pana Przemysława Reicherta, ul. Wróblewskiego 16d/5,
  24-100 Puławy, tel. 508-434-351;
 • Puławskie Centrum Weterynaryjne Pani Katarzyny Juszkiewcz, Pana Łukasza Juszkiewicza, ul. Mościckiego 1, tel. 883-448-446;
 • Lecznica Weterynaryjna Pana Stanisława Gajdy, ul. Norwida 22, 24-100 Puławy,
  tel. 81 886 36 10;
 • MacWet Maciej Samorek usługi weterynaryjne przy ul. Gościńczyk 5/lok.10 w Puławach tel.: 502 275 069;
 • Przychodnia Weterynaryjna Marek Kulesza przy ul. Sieroszewskiego 20 w Puławach, tel.: 81 886 87 62.

Regulamin określający szczegółowe zasady sterylizacji i kastracji psów i kotów oraz formularz wniosku znajdują się w załączniku.