Akcja edukacyjna i rozdawanie budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy

Mieszkańcy oglądają i zabierają budki legowe
Mieszkańcy oglądają i zabierają budki legowe

Wczoraj na Placu Chopina odbyła się akcja edukacyjna połączona z rozdawaniem mieszkańcom miasta budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków oraz dla nietoperzy, zorganizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zainteresowanie budkami przerosło oczekiwania – wszystkie 550 budek udało się rozdać w 20 minut.

Budki zostały dostarczone pod urząd przez Zarząd Dróg Miejskich. Już na pół godziny przed planowanym początkiem akcji na placu pojawili się mieszkańcy zainteresowani wywieszeniem budek na swoich posesjach/balkonach. Z każdą minutą kolejka rosła. Mieszkańcy mogli wziąć budki przystosowane dla różnych gatunków ptaków - od mniejszych ptaków śpiewających, przez kawki, szpaki, dudki, po specjalne budki przeznaczone dla sowy pójdźki, a także budki dla nietoperzy. Na miejscu rozdawane były ulotki dotyczące odpowiednich warunków montażu budki oraz opisujące różne typy dostępnych w ramach akcji budek.

Dzięki budkom lęgowym zwiększa się liczba miejsc, w których mogą osiedlać się różne gatunki ptaków i nietoperzy, co pozytywnie wpływa na bioróżnorodność w naszym mieście. Większa populacja i różnorodność ptaków przekłada się na ograniczenie liczby owadów, m.in. komarów, meszek czy much, stanowiących pokarm wielu gatunków skrzydlatych zwierząt.

Akcja rozdawania budek została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt poparło w głosowaniu 559 mieszkańców. Na realizację projektu zaplanowano 30 tys. zł.