Ogólnopolski Dzień Ważki w Puławach

Ważka na liściu
Foto: canva.com, Ważka na liściu

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody w dniu 22 maja 2022 r. (niedziela) na wycieczkę przyrodniczą podczas której obserwować będziemy osobliwy świat owadów, w szczególności ważek. Pod okiem specjalistki spróbujemy poszukać przedstawicieli różnych gatunków ważek występujących w Puławach.

Przed nami Ogólnopolski Dzień Ważki (25 maja), który został zainicjonowany przez Panią Ewę Rauner- Bułczyńską. Prowadzone w ubiegłych latach kampanie edukacyjne związane z ważkami pozwoliły przybliżyć mieszkańcom poznanie tych fascynujących zwierząt. Uczestnicy wycieczki będą mieli możliwość osobiście spotkać m.in.: ważkę płaskobrzuchą, lecichę białoznaczną czy wylinkę żagnicy rudej. Jeśli tylko komuś dopisze szczęście będzie mógł się przekonać, że ważki lubią ciepło ludzkiej skóry i wbrew ogólnemu przekonaniu nie gryzą. Odpowiednio zachęcone mogą usiąść na dłoni czy twarzy.

Nieważne, czy jesteś doświadczonym obserwatorem owadów, czy swoją przygodę z owadami dopiero rozpoczynasz. Będzie ktoś, kto ważkę pierwszy wypatrzy i rozpozna gatunek. Nie ważne, że masz lęk przed owadami – ktoś pokaże Ci, że nie ma powodu bać się owadów.

Wycieczka w ramach „Ogólnopolskiego Dnia Ważki” jest bezpłatna, a jej celem jest szeroko pojęta obserwacja przyrody i zdobycie odpowiedzi na pytania związane z warunkami życia, biologią i zwyczajami małych mieszkańców naszego miasta. To nie liczba gatunków, które rozpoznasz podczas wycieczki jest najważniejsza, ale dobra zabawa na świeżym powietrzu.

Zbiórka zainteresowanych godzina 11:00 – na ścieżce rowerowej ul. Prusa w kierunku rzeki Kurówki w rejonie wiaduktu drogowego (dojazd samochodem od ul. Przemysłowej oraz ul. Majdan; dojazd rowerem oraz pieszo od ul. Prusa ścieżką rowerową przez las Rudy). Wycieczka zaplanowana jest na ok. 3 godziny. Trasa: ścieżka rowerowa ul. Prusa w rejonie wiaduktu drogowego ( obserwacja ważek w okolicy wiaduktu) – przejście do Piaskowni (3 zbiorniki wodne po południowej stronie rzeki Kurówki)– powrót do ul. Prusa.  Merytoryczną opiekę nad wycieczką sprawować będzie Pani Ewa Rauner–Bułczyńska - miłośniczka ważek i motyli, członek Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

Zachęcamy do zabrania: lornetki, lupy, aparatu fotograficznego, atlasu owadów. Należy pamiętać o odpowiednim ubraniu, dostosowanym do warunków pogodowych i epidemiologicznych. Udział dzieci i młodzieży szkolnej odbywa się pod opieką osób dorosłych.

Prowadząca wycieczkę przeprowadzi wśród uczestników konkursy-quizy dot. zagadnień ekologicznych, w tym ptaków, ważek i motyli. Uczestnicy otrzymają gadżety-nagrody o tematyce przyrodniczej, ufundowane przez organizatora .

Dodatkowe informacje o akcji można uzyskać w Zarządzie Dróg Miejskich w Puławach – Dział Zieleni, tel. (81) 458 62 94 lub e-mail: ewelina.pacocha@zdm.pulawy.pl       

Załączniki do artykułu