Wernisaż wystawy fotografii Daniela Mroza pt. „Kontrasty”

fotografia kontrasty
fotografia kontrasty

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Daniela Mroza pt. „Kontrasty”. Otwarcie wystawy odbędzie się 16 czerwca o godz. 17:00. Ekspozycję będzie można oglądać w Puławskiej Galerii Sztuki do 16 lipca. Wstęp wolny.

Prace które zobaczymy na wystawie to zbiór fotografii powstałych w okresie kilku lat, do których niejednokrotnie powracałem starając się je udoskonalić. Powroty do sesji zdjęciowych nacechowane były chęcią kolejnych eksperymentów z ciałem, przestrzenią, strukturą i światłem. Wszystkie zaprezentowane prace są efektem długich godzin spędzonych w studio - strona wizualna fotografii nie powstała na skutek przeróbek graficznych, a za pomocą odpowiednich technik naświetlania fotografii. Warsztat pracy jakim sie posługiwałem podczas realizacji zdjęć to nie tylko technika cyfrowa ale i analogowa na materiale średnioformatowym – podkreśla Autor wystawy.

Prezentowane prace skomponowane są na zasadzie kontrastów: czerń i biel, akt i abstrakcja, a wreszcie: łagodność i agresja. Wybór surowej monochromatycznej fotografii zmusza widza do odejścia od klasycznie pojmowanej estetyki fotografii aktu i ogólnemu nurtowi przeestetyzowania jej. Zestawienie delikatnego kobiecego ciała i często agresywnych form abstrakcyjnych powoduje pewnego rodzaju dysonans, jako pesymistyczną metaforę współczesnego świata, bezwzględnego dla słabych, nadwrażliwych lub z różnych powodów podatnych na prześladowania.

Przestrzeń i struktura, która powstała na fotografiach to upust pewnych emocji, emocji które nawarstwiały i kumulowały się, (…) będąc aktywnym uczestnikiem i obserwatorem życia społeczno - kulturalnego, emocji często burzliwych i niejednokrotnie sprzecznych wręcz dualistycznych. Prezentowane prace to fotografia osobista wręcz terapeutyczna, oczyszczająca. (...)


Daniel Mróz - urodzony w Janowie Lubelskim, pracujący w Puławach, fotograf, animator artystyczny z zamiłowania muzyk. Ukończył Edukację i Animację Artystyczną na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Fotografię na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Nauczyciel i wykładowca fotografii. Współpracownik „Forum” Polska Agencja Fotografów. Finalista Grand Press Photo 2015 w kat. życie codzienne. Szczególną wagę w swojej pracy przywiązuje do fotografii analogowej, oraz pracy w ciemni fotograficznej.