"Historia Misia Wojtka" w SP 2

Miś Wojtek
Miś Wojtek

"Historia Misia Wojtka". Spektakl przygotowany dla najmłodszych widzów przez IPN w ramach realizacji projektu „Przystanki Historia”.

W Szkole Podstawowej Nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Puławach, w ramach realizowanego przez IPN projektu „Przystanki Historia”, 27 marca 2023 r. odbyły się cztery spektakle teatralne dla najmłodszych dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Powiatu Puławskiego.

„Historia Misia Wojtka” to spektakl opowiadający historię niedźwiedzia brunatnego, który został oficjalnie przyjęty do 2. Korpusu Polskiego,  dowodzonego przez gen. Władysława Andersa, otrzymawszy imię Wojtek. Wraz z polską armią przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Palestynę i Egipt, aż do Włoch, gdzie wziął udział w bitwie o Monte Cassino. Od tamtej pory symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii – jednostki, do której należał Wojtek – stał się niedźwiedź niosoący w łapach pocisk artyleryjski.

Przedstawienie zostało przygotowane  przez profesjonalnych aktorów – Annę Ałaj i Jarosława Rodzaja, i było przystosowane do percepcji najmłodszych widzów, którzy z enuzjazmem i zaciekawieniem śledzili losy misia Wojtka. Łącznie obejrzało je ok. 800  dzieci z Powiatu Puławskiego.