Cykl wrześniowych spotkań w Bibliotece Miejskiej

Zdjęcie ilustrujące książkę
Foto: Zasoby UM, Zdjęcie ilustrujące książkę

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, Biblioteka Miejska w Puławach powraca z cyklem spotkań z przedstawicielami świata kultury, nauki, sztuki, podróżnikami oraz wieloma innymi ciekawymi osobowościami.

We wtorek 12 września o godz. 16.00 Biblioteka Miejska w Puławach zaprasza do Filii nr 5 (ul. Legionu Puławskiego 8) na spotkanie z dr Romaną Rupiewicz pt. „Kosmos Aniołów I–XIV wiek” poświęcone sztuce, kulturze i religii oraz roli aniołów w ikonografii średniowiecznej.

Romana Rupiewicz ukończyła historię literatury wczesnochrześcijańskiej oraz historię sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW w Warszawie. W 2011 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych o specjalności historia sztuki. Jej zainteresowania naukowe skupione są wokół ikonografii wczesno-chrześcijańskiej i średniowiecznej, oddziaływania literatury patrystycznej oraz średniowiecznej na treści symboliczne dzieł sztuki. Prowadzi badania nad współczesną sztuką sakralną, poszukując jej wczesnochrześcijańskich źródeł. Społeczniczka i aktywistka na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego, ekspertka w zakresie ochrony zabytków i krajobrazu, autorka prac badawczych poświęconych tej tematyce. Interesuje się rewitalizacją miast, ruchami miejskimi, ekologią i ochroną środowiska. Od wielu lat działa społecznie na rzecz zachowania piękna Kazimierza Dolnego. Wstęp wolny.

W piątek 15 września o godz. 17.00 Biblioteka Miejska w Puławach zaprasza na pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach projektu podróżniczego „Ciekawi świata”. Gościem Mediateki będzie dziennikarz, pisarz, były korespondent wojenny i specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej Wojciech Jagielski. Podczas rozmowy z autorem przyjrzymy się kondycji współczesnego świata, przyczynom konfliktów, a także aktualnej sytuacji w krajach będących w strefie wpływów imperialistycznej Rosji, które to problemy Wojciech Jagielski porusza w swoich książkach, m.in. "Wieży z kamienia", "Wszystkich wojnach Lary" czy najnowszej "Drugiej stronie świata". Spotkanie poprowadzi Katarzyna Żaczek. Mediateka, ul. Wojska Polskiego 2 (sala widowiskowa, I piętro), wstęp wolny.

Projekt „Ciekawi świata” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W niedzielę 17 września o godz. 16.00 Biblioteka Miejska w Puławach zaprasza do Mediateki (ul. Wojska Polskiego 2) na promocję książki Zbigniewa Kiełba „Straceni, przywróceni pamięci”. Publikacja upamiętnia 45. ofiar Zbrodni Katyńskiej – oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariusza Policji Państwowej związanych z 2. Pułkiem Saperów Kaniowskich.

Książka zawierająca wiele niepublikowanych dotąd informacji, dokumentów i fotografii dotyczących opracowanych ofiar, powstała dzięki społecznemu projektowi i wydawcy panu Bartłomiejowi Mazurowi, który ze środków prywatnych sfinansował jej wydanie. Objęta jest Honorowym Patronatem Muzeum Katyńskiego Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. Po spotkaniu będzie możliwość otrzymania bezpłatnego egzemplarza wraz z dedykacją - ilość ograniczona.
Wstęp za zaproszeniem. Bezpłatne wejściówki (ilość ograniczona) dostępne u bibliotekarzy w Mediatece (ul. Wojska Polskiego 2)

Zbigniew Kiełb – puławianin, od 30 lat zajmujący się historią, m.in. z zakresu historii Polski i Puław, a także nauk pomocniczych historii. Od ponad 15 lat bada dzieje 2. Pułku Saperów Kaniowskich i jego żołnierzy stacjonujących w naszym mieście w latach 1921-1939. Autor ponad 170 publikacji, w tym 15 książek, kurator ponad 40 wystaw historycznych. Adiunkt w Muzeum Czartoryskich w Puławach.