Cisowianka Mazovia MTB Marathon w Puławach

Cisowianka MTB Marathon
Cisowianka MTB Marathon

Majowe święto trzeba uczcić. Dlatego w Puławach załopoczą sztandary z czerwoną „M”, a do wspólnego świętowania w wielkim peletonie zaprasza kolarski mistrz Polski Cezary Zamana. Przed nami kolejna, szczególna edycja Cisowianka Mazovia MTB Marathon.

Szczególna, gdyż w tym roku cykl zawodów Cisowianka Mazovia MTB Marathon organizowanych przez wybitnego kolarza Cezarego Zamanę obchodzi osiemnaste urodziny. 3 maja nadarzy się więc podwójna okazja do świętowania, co zapowiada także podwójną dawkę sportowych emocji.

Emocje wśród wielu kolarzy wyzwolą się jeszcze na długo przed startem. Wystarczy rzut oka na przyszykowane, wijące się po Kazimierskim Parku Krajobrazowym trasy, aby uświadomić sobie, jak ciekawe jest tegoroczne wyzwanie rzucone przez Cezarego Zamanę. Nie ma chyba w Polsce innego maratonu MTB, który zawierałby w sobie tak wiele wąwozów co ten organizowany w Puławach. Dzięki wybornej współpracy Cezarego Zamany z Nadleśnictwem Puławy, zawodniczki i zawodnicy z peletonu Mazovii zaliczą dziesiątki majestatycznych wąwozów. Takich, których strome ściany zdają się zasłaniać niebo, tworząc wrażenie jazdy w niekończącym się tunelu. Tyle że jest to tunel wyłożony ziemią, porośnięty zielonym bluszczem i zaskakujący wystającymi to tu, tam korzeniami.

Ale przecież nie samymi wąwozami maraton w Puławach stoi. Cezary Zamana uczciwie popracował, aby z Kazimierskiego Parku Krajobrazowego wycisnąć maksimum wrażeń. Będą interwałowe odcinki, będą zdradliwe zakręty, będą długie proste… Słowem – będzie różnorodnie.

„Mimo że przyjdzie pracować mi w dniu Święta Pracy, nie zamierzam narzekać” – śmieje się Cezary Zamana. „Puławy są tak inspirującym, tak przyjaznym miejscem do pracy przy maratonach kolarstwa górskiego, że co roku wracam tu z wielką radością. Znakomita współpraca z samorządem, życzliwość wobec rowerzystów, a także przepiękne tereny sprawiają, że nie wyobrażałem sobie jubileuszowego, osiemnastego sezonu Mazovii bez wizyty właśnie w Puławach” – dodaje triumfator Tour de Pologne z 2003 roku.

Aby z tej trzeciomajowej atrakcji skorzystało jak najwięcej osób, Cezary Zamana przygotował trzy dystanse. Najwięcej wąwozów, wyzwań i wrażeń oferuje dystans Pro. To najdłuższa i najtrudniejsza wersja puławskiej trasy. Uproszczone i krótsze warianty, o bardziej rekreacyjnym charakterze to dystanse Fit oraz Hobby. Dla najmłodszych rowerzystów, tych do 6. roku życia zaplanowano zawody z udziałem Rybki MiniMini.

Honorowy patronat nad maratonem objął Prezydent Puław Paweł Maj.

Zapisy na Puławy Cisowianka Mazovia MTB Marathon już trwają – można to zrobić w kilka sekund, korzystając z wygodnego systemu on-line (https://sts-live.pl/zamanagroup/Event/Details/229). Zapisy będą prowadzone też w dniu zawodów, tj. we wtorek 3 maja w Biurze Zawodów.

PROGRAM ZAWODÓW

PUŁAWY CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Wtorek 3 maja

9:00-16:00 – obsługa biura zawodów

10:00-12:30 – doraźny serwis rowerowy

Starty

10:30- start dystansu Hobby

11:30- start dystansu Fit i Pro

11.45 – zawody na rowerkach biegowych z Rybką Mini Mini

Dekoracje

12:00- dekoracja dystansu Hobby

13:30- dekoracja dystansu Fit

14:30- dekoracja dystansu Pro

Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 18 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań.

Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych zawodowych grup kolarskich. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-1993 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentuje polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.

 

Załączniki do artykułu